Ekonomi

İhracatçı firma temsilcilerinden yeşil pasaport için istenen ihracat limiti yüzde 50 azaltılarak 500 bin dolar oldu

İhracatçı firma temsilcilerinden yeşil pasaport için istenen ihracat limiti yüzde 50 azaltılarak 500 bin dolar oldu

Cumhurbaşkanlığı kararıyla son üç takvim yılı itibarıyla yıllık ortalama ihracatı 500 bin doların üzerinde olan mal ihracatçısı firma ların temsilcilerine de hususi damgalı pasaport olarak bilinen ” yeşil pasaport ” verilecek. Bu konuda önceki limit 1 milyon dolardı.

Yeşil Pasaport – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre. İhracatçı firmaların temsilcilerine tanınan yeşil pasaport hakkına ilişkin ihracat limit miktarı 1 milyon dolardan 500 bin dolara indirildi.

Buna göre, son üç takvim yılı itibarıyla yıllık ortalama ihracatı 500 bin doların üzerinde olan mal ihracatçısı firmaların temsilcileri de ihracat tutarlarına göre değişen sayıda yeşil pasaport sahibi olabilecek.

Bu kapsamda, yıllık ortalama ihracatı 500 bin ile 10 milyon dolar arasında olan firma ların bir. 10 milyon dolar üzeriyle 25 milyon dolar arasında olan firmaların iki. 25 milyon dolar üzeriyle 50 milyon dolar arasında olan firmaların üç. 50 milyon dolar üzeriyle 100 milyon dolar arasındaki firmaların dört. 100 milyon dolar üzerinde olanların ise beş yetkilisine pasaport verilebilecek.

11 BİN 952 İHRACATÇI YEŞİL PASAPORT SAHİBİ OLDU

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 2020 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı sunumda, bugüne kadar 11 bin 952 ihracatçıya pasaport verildiğini açıklamıştı.

23 Mart 2017’de başlayan uygulamanın başlangıcında istenilen her yıl ihracat yapma şartı da kaldırılarak. Son üç takvim yılında yapılan toplam ihracat tutarının ortalaması esas alınmıştı.

Yeşil Pasaport - İhracat

Kaynak: AA

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı