Dünya GündemiDünya SiyasetiDünya Son DakikaGündemSiyasetSon Dakika

Azil soruşturmasını soran gazeteciye Trump’ın yanıtı şaşırttı: Erdoğan ile görüşmem azil soruşturmasından daha önemli

Azil soruşturmasını soran gazeteciye Trump'ın yanıtı şaşırttı: Erdoğan ile görüşmem azil soruşturmasından daha önemli

Erdoğan ile yaptığı ortak basın toplantısında bir gazetecinin azil soruşturmasına ilişkin sorduğu soruya Trump, “Bu soruşturmanın bir dakikasını bile izlemedim. Bugün Cumhurbaşkanı ile birlikteydim ve bu çok daha önemli” diyerek karşılık verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ortak basın açıklamasında bulundu. Erdoğan, skandal mektuba ilişkin “Mektubu sayın Başkan’a tekrar takdim ettim.Terörist Abdi Şahin’in böyle karşılanması bizi üzdü” dedi.

Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı ortak basın toplantısında bir gazetecinin hakkında başlatılan azil soruşturmasına ilişkin sorduğu soruya, “Bu soruşturmanın bir dakikasını bile izlemedim. Bugün Cumhurbaşkanı ile birlikteydim ve bu çok daha önemli” diye yanıtlaması dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump’ın Beyaz Saray’daki ikili görüşmesi sonrası basın açıklaması düzenledi. Konuşmasına Trump ve eşi Melania Trump’a misafirperverlikleri için teşekkürlerini ileterek başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trump ile gündemlerinde yer alan konulara ilişkin kapsamlı ve samimi görüşmeler gerçekleştirdiklerini söyledi.

DEAŞ’LA MÜCADELE

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türk-Amerikan ilişkilerinin güçlü ve sağlıklı bir zeminde ilerletilmesi, iş birliğimizin derinleştirilmesi konularında hemfikiriz. Köklü müttefiklik bağımıza uygun bir şekilde ilişkilerimizde yeni bir sayfa açmakta kararlıyız. Sayın Başkan’la milli güvenliğimizi tehdit eden terör oluşumlarıyla mücadele konusunda karşılıklı irademizi teyit ettik. DEAŞ’a karşı ortak mücadelemizin sürdürülmesinin önemine değindik. Bilindiği gibi özellikle Bağdadi’nin ölümünden sonraki süreçte de bizler gerek cezaevlerinden Suriye tarafında kaçmaya çalışan gerek ülkemizde şu anda 2 bin 200 civarında DEAŞ’lı elimizde tutuklu veya mahkumdur.” değerlendirmesinde bulundu.

BARIŞ PINARI HAREKATI

‘nin 9 Ekim’de başlattığı Barış Pınarı Harekatı ile terörle mücadelede yeni ve önemli bir adım attığını vurgulayan Erdoğan, “Ülkemiz bu harekatla PKK/YPG’nin Suriye’deki ayrılıkçı gündemine ağır darbe vurmuştur. 17 Ekim mutabakatımızla Suriye’de iş birliğimizin geliştirilmesi için önemli bir fırsat yakaladığımızı düşünüyoruz.” dedi. Terör örgütü PKK/YPG’nin bu mutabakatı bozmak için Türk askerlerini ve sivilleri hedef alan provokatif saldırılar düzenlediğine dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, son 24 saat içinde terör örgütü tarafından 19 taciz ve saldırı gerçekleştirildiğini dile getirdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: haberler.com

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı